با حسادت فرزند بزرگتر چگونه برخورد کنیم؟

به یاد دارم روزی یکی از دوستانم برایم قصه ای نه چندان جالب از یکی از همکارانش که صاحب فرزند دوم شده بود را برایم تعریف می کرد. “وقتی کودک در اتاق خواب بود ، کودک بزرگتر به دوستش می گفت:” وقتی مادر در آشپزخانه است ، بیایید او را اذیت کنیم! ” ” وقتی این را شنیدم ترسیدم که روزی این مقدار حسادت برای فرزندانم اتفاق بیفتد. این اتفاق برای فرزندان من نیفتاد. اما قطعاً حسادت وجود داشت.

حسادت به کودکان خردسال که خواهر یا برادر جدیدی دارند یک پدیده طبیعی است. با این حال شما کسی هستید که زمینه ایجاد یک دوست یا دشمن برای یک خواهر یا برادر جدید را فراهم می کنید. نکاتی که در اینجا ارائه می شود به شما کمک می کند تا بهترین راه حل را برای هر اختلاف سنی بین کودکان انتخاب کنید.

وقتی کودک بزرگتر زیر ۲۴ ماه است

چه انتظاری باید داشته باشید؟
در این سن ، کودک شما شرایط را درک نمی کند و در مورد نوزاد تازه متولد شده کمی گیج است. وقتی کودک بزرگتر زیر دو سال به یک خواهر یا برادر بزرگتر تبدیل شود ، پذیرش فرزند جدید دشوار و دشوار خواهد بود.

هر کودکی به تمام توجه مادر نیاز دارد. به خاطر داشته باشید اگر کودک شما از ورود نوزاد جدید به وضوح ناراحت نباشد ، این ممکن است به این معنی باشد که او هنوز در غم از دست دادن زندگی قبلی خود است. غالباً این ناراحتی پس از مدت زمانی خاص (معمولاً هنگامی که کودک کوچکتر شروع به حرکت می کند و به سمت اسباب بازی های خود روی می آورد) خود را نشان می دهد مانند حسادت و نوسانات خلقی.

چگونه می توان شرایط را کنترل کرد

حالا فقط از آرامش لذت ببرید و فراموش نکنید که چند دقیقه از روز را برای تنها ماندن با فرزند اول خود اختصاص دهید. یادتان باشد وقتی به اتاق شما می آید به او لبخند بزنید. مطمئن باشید که لبخند زدن ، بوسیدن و در آغوش کشیدن کودکی که به شما احتیاج دارد ، انرژی زیادی از شما نخواهد گرفت. او مرتباً به شما مراجعه می کند و وقتی می بیند که شما کودک را با شیر مادر تغذیه می کنید ، شروع به توجیه خود می کند و سرش را تکان می دهد ، در آن زمان مراقب باشید صحبت و توجیه او را شروع نکنید. او فقط می خواهد شما او را در آغوش بگیرید و به او توجه کنید ، بنابراین به او بگویید ، “خیلی متاسفم که الان نمی توانم شما را بغل کنم و با شما بازی کنم. بیا کنار من و نینا دراز بکش “وقتی کارم تمام شد بغلت می کنم.”

سن کودک بزرگتر از دو تا سه سال است

چه انتظاری باید داشته باشید؟

بیشتر نوزادان در این سن گریه می کنند و گریه می کنند ، به ویژه هنگامی که نوزاد جدیدی در محل کار خود است. از آنجا که کودکان می بینند شما چگونه از کودک خود مراقبت می کنید ، می خواهند شما نیز با آنها رفتار کنید. در این سن آنها به اندازه کافی فریاد می کشند تا به خواسته خود برسند. همچنین ، گریه کودک در شب می تواند مشکلاتی ایجاد کند. به عنوان مثال ، یک کودک بزرگتر که در رختخواب خودش می خوابد ، ناگهان تصمیم می گیرد بیاید و با شما بخوابد. به خصوص وقتی کودک در اتاق شما باشد. بیشتر کودکان در این سن در مورد خواهر یا خواهر جدیدشان کمی گیج هستند ، بعضی از آنها می خواهند بچه بمانند و بعضی از آنها می گویند من می توانم هر کاری انجام دهم و می خواهم استقلال داشته باشم.

چگونه می توان شرایط را کنترل کرد

با کودک خود که چنین احساسات مبهمی را تجربه می کند صحبت کنید. بگویید به نظر می رسد شما نینا را دوست دارید و سپس بگذارید او نقش بچه های خیلی کوچک را بازی کند. به عنوان مثال ، او را به عنوان نوزاد در گهواره بگذارید. بغلش کن و تکانش بده. از همه شرایط با هم لذت ببرید و بخندید. برای اینکه کودک شما بهتر بتواند از پس شرایط جدید برآید بهتر است یک سری اقدامات را قبل از تولد و در دوران بارداری فرزند دوم انجام دهید. اگر عادت دارد صبح او را بیدار کند و به او صبحانه بخورد ، آن را قبل از تولد به پدرش بدهید تا او زودتر به آن عادت کند. پدر باید بسیار بی تاب و هیجان زده باشد.

سن کودک بزرگتر از چهار تا شش سال است

چه انتظاری باید داشته باشید؟

کودکان در این سن اغلب اوضاع را بسیار بهتر درک می کنند و پذیرای بیشتری برای ورود خواهر یا برادر جدید هستند. بنابراین ، اگر کودک آن را با شیر بریزد ، خیلی راحت تر می توانید برای او توضیح دهید که این کار را عمدا انجام نداده است. اگر اسباب بازی هایش را برد ، به او کمک کنید اسباب بازی های مورد علاقه خود را از دسترس کودک دور نگه دارد. در این سن ، دنیای کودک شما بزرگتر است و دیگر مانند گذشته کاملاً به شما وابسته نیست. با این حال ، بیشترین ارتباط را با شما دارد. اگر توجه لازم را از شما نگیرد ، ممکن است مضطرب و ناامید شود.

با حسادت فرزند بزرگتر چگونه برخورد کنیم؟

چگونه می توان شرایط را کنترل کرد

بهترین راه این است که زمان خود را با دقت بین او و فرزند جدید تقسیم کنید تا ناراحت و نگران نشوید. حتی هنگام خرید ، فقط یک بار با او بروید و در صورت امکان فرزند خردسال خود را در خانه با شوهرش بگذارید. اگر کودک خردسال کاری را انجام داد که او را ناراحت کند ، در کنارش بایستید و خشم او را با آنچه دوست دارد جایگزین کنید و سپس به او بگویید که من می دانم شرایط دشوار است. بیایید با هم نفس عمیق بکشیم و آرام بگیریم.

سن کودک بزرگتر هفت تا هشت سال است

چه انتظاری باید داشته باشید؟

اگر از او بپرسید که روز اوضاع چگونه است ، ممکن است بگوید: “خوب بود”. معمولاً باید سخت کار کنید تا فرزندتان در این سن بیشتر صحبت کند و از احساسات او آگاه شود. چالش اصلی این است که از او بخواهیم احساس حسادت خود را بیان کند ، که منجر به رفتارهای ناخوشایند مانند بی میلی ، دعوا و بی توجهی کامل به کودک خردسال می شود.

 

بیشتر بخوانید: عوامل م “ثر بر “حسادت در بین کودکان”

چگونه می توان شرایط را کنترل کرد

راهی که می تواند مفید باشد ، خلوتی قبل از خواب است. از او بخواهید زمانی را به یاد بیاورد که تنها فرزند خانواده بود و اوضاع را مرور کند. خوب از او س absorال کنید که آیا او دیگر درگیر ارتباط نیست.

خوب از او س absorال کنید که آیا او دیگر مجذوب ارتباط نیست. اگر او چیزی در مورد حسادت خود به شما گفت ، به او اطمینان دهید که او را دوست دارید و از او بپرسید که چگونه با اطمینان می توانید به او کمک کنید یا از زمانی که به برادر یا خواهر کوچکتر خود حسادت می کردید به او بگویید. تمام تلاش خود را برای تقویت روابط آنها و متحد کردن آنها انجام دهید. از او بخواهید در بعضی از فعالیتهای مربوط به کودک کوچکتر شرکت کند. به عنوان مثال ، وقتی کنار آنها هستید ، از آنها بخواهید برای خواهر یا برادر کوچکتر شما داستانی بخوانند یا وقتی پوشک خواهر و برادرشان را عوض می کنید ، به آنها ترانه ای بدهید تا کودک را منحرف کرده و او را بخنداند.

منبع:
https://www.beytoote.com/baby/tuition/jealousy4-child.html

درباره‌ی پندار

حتما ببینید

کودکان روزانه چقدر چای می توانند بخورند؟

کودکان روزانه چقدر چای می توانند بخورند؟

نوشیدن چای یا قهوه به دلیل وجود کافئین باعث افزایش سطح انرژی و هوشیاری در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *