خنده چه تاثیری بر سلامت جسم و روان دارد؟

خنده افراد را به روش‌های مختلف به هم نزدیک می‌کند و باعث ایجاد تغییرات فیزیکی و عاطفی سالم در بدن هر فرد می‌شود. علاوه بر آن خنده سیستم ایمنی شما را تقویت کرده، خلق و خوی شما را تغییر داده و از شما در برابر اثرات مخرب استرس محافظت می‌کند. مطمئن باشید که هیچ چیز سریعتر و قابل اطمینان‌تر از یک خنده خوب برای بازگرداندن تعادل ذهن و بدن شما عمل نمی‌کند. پس اگر در این روزگار پر از غم به دنبال راهکاری برای سلامتی می‌گردید؛ با اینکه سخت است اما لبخند بزنید تا بدن و روحیه سالم‌تری داشته باشید. خندیدن به شما امید می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا خشم‌تان از دنیای پیرامون را کم‌تر کنید و آدم‌ها را زودتر ببخشید.

۱. هورمون های خود را مدیریت کنید

خنده سطح هورمون‌های استرس در انسان را کاهش می‌دهد، اما جالب است بدانید که سطح سلامتی به همان میزان بالا می‌رود. هورمون‌های خنده تعداد سلول‌های تولید کننده آنتی بادی در بدن را بالا برده و باعث تقویت آن می‌شود. سیستم ایمنی قوی‌تر، استرس کم تر از فواید معجزه خندیدن در بدن است.

۲. ورزش با خنده

اگر درست و بر روی اصول بخندیدم؛ بدن به طور خودکار وارد پروسه تمرین برای نواحی مختلف می‌شود. در واقع؛ خنده دیافراگم را به درستی باز و بسته کرده، شکم را منقبض می‌کند و باعث حرکت در شانه‌ها می‌شود. پس بدون اینکه بخواهید ورزش کنید با خندیدن بدنتان نرمش می‌کند. (صد بار خندیدن برابر است با ۱۰ دقیقه قایقرانی و ۱۵ دقیقه دوچرخه سواری کردن)

۳. رهایی فیزیکی با خندید

آیا پس از یک خنده خوب احساس رهایی را تجربه کرده‌اید؟ خنده رهاسازی فیزیکی و عاطفی را فراهم می‌کند و باعث می‌شود تا حال بهتری پیدا کنید و از غم و فکر و خیال دور شوید.

۴. چارچوب ذهنی مثبت

خنده تمرکز را از احساسات منفی دور می‌کند و باعث شادی شما می‌شود. دور شدن از احساساتی مانند خشم، گناه، استرس و عواطف منفی شما را در چارچوب مثبت ذهنی قرار می‌دهد.

خنده چه تاثیری بر سلامت جسم و روان دارد؟

۵. دیدگاه خود را تغییر دهید

محققان دریافتند که پاسخ ما به حوادث استرس‌زا می‌تواند توسط خود ما تغییر کند. این تغییرات از طریق اینکه آیا ما چیزی را به عنوان یک “تهدید” یا “چالش” می‌بینیم، تغییر می‌کنند. طنز می‌تواند دیدگاهی مثبت به ما بدهد و دید ما را در برابر “چالش ها” عوض کند. به این ترتیب این چالش‌ها کم‌تر تهدید کننده و بیشتر مثبت هستند.

۶. خنده مسری است

خنده مسری است، بنابراین اگر افراد خندان یا خوش خنده‌تری را وارد زندگی خود کنید، به احتمال زیاد می‌توانید در کنار دوستان خنده‌رویتان بیشتر بخندید و زندگی شادتری را داشته باشید. بهتر است که بیشتر لبخند بزنید، اینگونه دیگران نیز بیشتر لبخند خواهند زد، دیدن یک لبخند چیزی است که به عنوان “اثر هاله” نامیده می‌شود، که به ما کمک می‌کند تا دیگر رویدادهای شاد زندگیمان را واضح‌تر به یاد بیاوریم و احساس خوشحالی، حس مثبت و انگیزه بیشتری داشته باشیم. علاوه بر آن؛ با بهتر کردن خلق و خوی کسانی که در اطراف شما هستند، می‌توانید سطوح استرس خود را کاهش دهید و احتمالا کیفیت تعامل اجتماعیتان را بهبود ببخشید.

۷. با بیماری‌ها بهتر مبارزه کنید

جالب است بدانید که؛ افرادی که خوش‌بین هستند یا اینکه (می‌خندند!) سیستم ایمنی قوی‌تری به نسبت افراد بد اخلاق دارند. در واقع افراد خنده رو بهتر از بدبین‌ها می‌توانند با بیماری مبارزه کنند.

۸. بیشتر عمر کنید

عمر بیشتر با خنده بیشتر؛ این یک توافق برد برد بین خنده شما و افزایش عمر است. با توجه به تحقیقات اخیر منتشر شده در آرشیو پزشکی عمومی، سالخوردگان خوش بین، افرادی که انتظارات خوب داشتند (به جای چیزهای بد) دیرتر از بدبین ها می‌میرند. در این تحقیق که توسط محققین بر روی افراد مسن خوش بین انجام شد؛ این افراد ۵۵ درصد دیرتر از افراد بدبین‌تر به دلایل مختلف فوت می‌کردند. بیشتر اوقات، بعد از اینکه محققان نتایج را بر اساس سن، وضعیت سیگار کشیدن، مصرف الکل، فعالیت بدنی و دیگر اقدامات بهداشتی تنظیم کردند، افراد خوشبین ۷۱ درصد احتمال مرگ کمتری از بدبین‌ها را داشتند!

۹. خندیدن مانند خوردن ۲۰۰۰ تخته شکلات است

اگر نخواهید قسمت منفی شکلات خوردن را در نظر بگیرید باید بگوییم که؛ بر اساس مطالعات بنیاد سلامت دندانپزشکی بریتانیا، یک لبخند به همان اندازه تحریک کننده است که خوردن ۲۰۰۰ تکه شکلات است. در نتایج بدست آمده پس از آنکه دانشمندان فعالیت‌های مغز و قلب را در داوطلبان اندازه‌گیری کردند، تصاویری از افراد خندان نشان داده شد که میزان شادیشان مانند زمانی بود ۲۰۰۰ تخته شکلات می‌خورند. پول و شکلات هر دو می‌توانند این لذت را به افراد بدهد.

۱۰. خندیدن؛ هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد

سعی کنید تا در تنهایی خود یا در جمع دوستانتان بخندید چون خندیدن برای سلامتی شما دارویی رایگان است که همیشه در دسترس بوده و می‌تواند حال شما را خوب کند. پس با یک خنده رایگان به خود و دیگران احساس خوبی بدهید! تحقیقات اخیر نشان داده است که کودکان پیش دبستانی تا ۴۰۰ بار در روز می‌خندند، اما وقتی به بزرگسالی می‌رسیم، به طور متوسط روزانه فقط ۱۷ بار می‌خندیم!

خنده چه تاثیری بر سلامت جسم و روان دارد؟

بیشتر بخوانید:

این بازی‌ها کودک‌تان را باهوش‌تر می‌کند

رنگ لباس نشانه چه نوع شخصیتی است؟

۲۳۳۲۳۶

درباره‌ی پندار

حتما ببینید

این زن، اولین کاپیتان زن دریانوردی ایران است / عکس

راحله طهماسبی سروستانی که پیش از این به عنوان اولین دریانورد زن ایران مورد توجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *