طول طبیعی دهانه رحم چقدر است؟

در این مقاله بیشتر در مورد طول دهانه رحم و اندازه طبیعی می خوانید. نکته مهم برای سرکلاژ گردن ، طول آن است. به همین دلیل بهتر است ابتدا با موارد طبیعی و غیرطبیعی آن آشنا شوید و دریابید که آیا اصلا گزینه مناسبی برای انجام عمل جراحی سرکلاژ هستید یا خیر.

طول طبیعی دهانه رحم
طول دهانه رحم معمولاً ۴۰ میلی متر است و در دوران بارداری کانالیزه می شود و در طی سزارین کوتاه می شود و دهانه رحم باز می شود. در دوران بارداری ، طول دهانه رحم بیش از ۳۰ طبیعی تلقی می شود. در خانم های کم خطر یا حتی بی خطر ، متوسط ​​طول دهانه رحم در دوران بارداری بین هفته های چهاردهم و سی ام بین ۳۵ تا ۴۰ میلی متر است.

طول دهانه رحم در هفته های بارداری

هفته های ۸ تا ۱۴ بارداری: حداقل طول دهانه رحم ۲۸ میلی متر و حداکثر ۵۶ میلی متر
هفته ۱۵ تا ۲۸ بارداری: حداقل طول دهانه رحم ۲۶ میلی متر و حداکثر ۵۲ میلی متر
هفته ۲۹ تا ۳۷ بارداری: حداقل طول دهانه رحم ۲۷ میلی متر و حداکثر ۵۲ میلی متر
دهانه رحم ناکافی به اتساع خود به خود گردن رحم اشاره دارد و یکی از دلایل عمده مشکلات بارداری در سه ماهه دوم است. نارسایی دهانه رحم معمولاً در سه ماهه دوم خود را نشان می دهد. بیماران در معرض خطر زایمان زودرس عبارتند از:

طول طبیعی دهانه رحم چقدر است؟

– ایدیوپاتیک (شایع ترین)
– ناهنجاری های رحم
قرار گرفتن در معرض بیودرول دیودیلاتیلات (DES)
– ضربه قبلی یا جراحی قبلی دهانه رحم
– سقط قبلی
زایمان زودرس قبلی
بارداری چند قلو
اختلال بافت همبند (سندرم Ehlers-Danlos)
– آزمایشات بالینی
آزمایش فیبرونکتین جنین (fFN) در مخاط واژن: باید قبل از اسکن مجدد واژن انجام شود

طول غیرطبیعی دهانه رحم

کوتاه شدن دهانه رحم دامنه وسیعی دارد و می تواند از ۱۵ تا ۲۵ میلی متر متغیر باشد. اما آنچه مهم است این است که برای یک بارداری طبیعی ، طول دهانه رحم به تنهایی پیش بینی کننده نارسایی دهانه رحم نیست. کوتاه شدن تدریجی را می توان با سونوگرافی سریال و انقباضات رحم تحتانی V و تغییرات دهانه رحم به صورت پویا تشخیص داد.

سونوگرافی واژن بهترین گزینه است

در مطالعه ۵۹۰۰۰ زن مراجعه کننده به کالج کینگ لندن برای انجام سونوگرافی غیرطبیعی معمول در هفته های ۲۰-۲۴ + ۶ ، طول دهانه رحم همه این زنان از طریق واژن اندازه گیری شد و مدلی برای ارزیابی خطر زایمان زودرس پیشنهاد شد. شد. به طور کلی ، طبق مطالعات انجام شده تاکنون ، اندازه گیری طول دهانه رحم با سونوگرافی واژینال قوی ترین پیش بینی زایمان زودرس است. این روش در شناسایی گروهی از بیماران که به طور خاص از پروژسترون بهره مند هستند مفید است.

در مطالعات سرکلاژ ، طول دهانه رحم نیز در جلوگیری از مداخله خارج رحمی مفید بوده است. سابقه تولد زودرس همانطور که قبلاً ذکر شد ، پیش بینی کننده دیگر زایمان زودرس بارداری بعدی است و هرچه این مشکل زودتر و بیشتر اتفاق بیفتد ، خطر زایمان زودرس بیشتر است. در بارداری های دوقلو یا چندقلویی ، بررسی طول گردن رحم تاثیری در سرنوشت مادر و جنین ندارد و به طور کلی خطر زایمان زودرس کمتر از ۱٪ در ۳۰ میلی متر دهانه رحم ، ۵۰٪ در ۱۵ میلی متر و ۸۰٪ است در ۳ میلی متر در ۵ میلی متر. لازم به ذکر است که کاهش طول دهانه رحم برای بیش از ۲۸ هفته ، زایمان زودرس را پیش بینی نمی کند و بخشی از فیزیولوژی طبیعی بارداری در سه ماهه سوم است.

سرکلاژ در بارداری های دوتایی خطرناک است

در دو مطالعه جدید ، فقط سرکلاژ در زنان با دهانه رحم کمتر از ۱۵ میلی متر با اندازه گیری طول دهانه رحم در سه ماهه دوم در جلوگیری از زایمان زودرس موثر بود.

خوب است بدانید که در حاملگی های دوقلو ، سرکلاژ خطر زایمان زودرس را دو برابر می کند و خطر مرگ و میر نوزادان را افزایش می دهد. آزمایش مثبت جنین برای فیبرونکتین و کوتاه بودن دهانه رحم و وجود اینترلوکین ۸ در ترشح دهانه رحم ، هر دو نشانه عفونت و التهاب است و در این موارد سرکلاژ توصیه نمی شود. با دهانه رحم بسیار کوتاه ، روند آسیب شناسی ممکن است قبلاً آغاز شده باشد و به دلیل احتمال عفونت سرکلاژ توصیه نمی شود.

منبع:
https://www.beytoote.com/wedlock/bardari/cerclage5-pregnancy.html

درباره‌ی پندار

حتما ببینید

کودکان روزانه چقدر چای می توانند بخورند؟

کودکان روزانه چقدر چای می توانند بخورند؟

نوشیدن چای یا قهوه به دلیل وجود کافئین باعث افزایش سطح انرژی و هوشیاری در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *