چرا برنامه نداریم و امروز و فردا میکنیم

چرا امروز و فردا برنامه ای برای انجام آن نداریم

به تعویق انداختن یا امروز و فردا چیزی است که اکثر مردم کم و بیش آن را تجربه می کنند. هر چقدر هم نظم و مسئولیت داشته باشید ، گاهی اوقات ممکن است کارهای مهم را به تعویق بیندازید و در عوض کارهای کوچک و ناچیز انجام دهید. چه از کار در پروژه غافل شوید و چه کارهای خانه انجام می دهید ، تعلل می تواند تأثیر زیادی در کار و زندگی شما بگذارد.

 

چرا معطل می کنیم؟

همه ما گاهی اوقات تعلل می کنیم و محققان دریافته اند که این مسئله در بین دانشجویان بارزتر است. تقریباً ۲۵ تا ۷۵ درصد دانش آموزان معمولاً امروز و فردا تکالیف خود را انجام می دهند. مطالعه ای در سال ۱۹۹۷ نشان داد که به تعویق انداختن یکی از دلایل اصلی دانشجویان دکترا بودن متقاضیان نیست.

 

دلایل اصلی این امر امروز و فردا:

ما دقیقاً نمی دانیم که چه مدت زمان برای انجام کار خود باقی مانده است.

ما دقیقاً نمی دانیم که عواقب منفی تأخیر یا پیامدهای مثبت انجام به موقع کاری چیست

ما دقیقاً نمی دانیم که انجام یک فعالیت خاص چه مدت طول می کشد.

ما به اشتباه اعتقاد داریم که باید در وضعیت ذهنی یا فکری خاصی قرار داشته باشیم تا بتوانیم این کار را انجام دهیم.

در حال حاضر ، شما باید لحظاتی را به یاد بیاورید که حداقل یکی از موارد فوق باعث تعویق شما شود. به عنوان مثال ، آیا به خاطر دارید که از تمیز کردن خانه اجتناب کردید زیرا احساس کردید که صبر و انرژی لازم برای این کار را ندارید؟

چرا برنامه نداریم و امروز و فردا میکنیم

ما اغلب فکر می کنیم که انجام کاری زمان زیادی نمی برد و بعداً می توانیم این کار را انجام دهیم ، این باعث می شود که بفهمیم هنوز وقت زیادی برای انجام آن داریم. یکی از بزرگترین عواملی که منجر به امروز و فردا می شود این اعتقاد است که ما باید انگیزه یا تمایل به انجام کاری را در زمان مشخصی داشته باشیم. واقعیت این است که اگر صبر کنید تا یک چارچوب ذهنی و فکری خاصی برای اقدام (خصوصاً چیزی که دوست ندارید و دوست ندارید) باشید ، خواهید دید که به نظر می رسد لحظه مناسب هرگز فرا نخواهد رسید!

شک و تردید همچنین می تواند امروز و فردا نقش مهمی داشته باشد. وقتی هنوز از چگونگی انجام کاری مطمئن نیستید یا به توانایی های خود شک دارید ، می توانید کارهای دیگری انجام دهید و از انجام اصول اولیه خودداری کنید.

 

تأثیر منفی امروز و فردا

آمارها نشان می دهد که حدود ۲۰ درصد آمریکایی ها از امروز و فردا هستند. این افراد هر از چندی معطل نمی شوند اما اهمال کاری امروز و فردا بخشی از سبک زندگی آنهاست. آنها قبض های خود را دیر پرداخت می کنند ، پروژه های بزرگ را تا شب قبل از موعد مقرر شروع نمی کنند ، خرید عید را تا شب کریسمس به تعویق می اندازند و موارد دیگر.

متأسفانه ، این تاخیرها می تواند در بسیاری از جنبه های زندگی مانند به خطر انداختن وضعیت روانی فرد تأثیر جدی بگذارد. در یک مطالعه ، محققان دریافتند دانشجویانی که به تعویق انداختند در ابتدای ترم کمترین استرس و اضطراب را داشتند ، اما در پایان ترم اوضاع به طرز چشمگیری تغییر کرد ، با بیشترین استرس و اضطراب و حتی احساس ناراحتی.

امروز و فردا انجام آن نه تنها بر سلامتی شما تأثیر منفی می گذارد بلکه می تواند به روابط اجتماعی شما آسیب برساند. با کاهش سرعت ، در واقع مردم اطراف خود را سنگین می کنید. اگر عادت دارید کارهای مهم را برای آخرین لحظه وقت خود به تعویق بیندازید ، کسانی که با شما در ارتباط هستند مانند دوستان ، خانواده یا همکاران ممکن است از شما عصبانی شوند.

علاوه بر دلایل اصلی اهمال کاری ، ما اغلب برای توجیه رفتار خود بهانه می آوریم.

به تعویق انداختن کار

شک و تردید همچنین می تواند امروز و فردا نقش مهمی داشته باشد

۱۵ دلیل اصلی وجود دارد که ما امروز و فردا چنین می کنیم:

ما نمی دانیم چه باید بکنیم

ما نمی دانیم چگونه این کار را انجام دهیم

ما نمی خواهیم کاری انجام دهیم

برای ما فرقی نمی کند که انجام شود یا خیر

اهمیتی هم نداریم که کار تمام شد

چرا برنامه نداریم و امروز و فردا میکنیم

ما حوصله و انگیزه لازم برای این کار را نداریم

ما عادت کرده ایم تا آخرین زمان ممکن منتظر بمانیم

ما معتقدیم که تحت فشار بهتر کار می کنیم

ما فکر می کنیم که می توانیم این کار را در آخرین لحظات زمان باقیمانده انجام دهیم

ما نمی دانیم چگونه شروع کنیم یا اصول آن را نمی دانیم

فراموش می کنیم باید کاری انجام دهیم

ما بیماری یا بیماری را بهانه می کنیم

ما منتظر رسیدن زمان مناسب هستیم (برای صبر و تحمل)

ما به زمان نیاز داریم تا در این مورد فکر کنیم

ما در انجام کاری کند عمل می کنیم زیرا در حال انجام کار دیگری هستیم

اهمال کاری ها چه تفاوتی با دیگران دارند؟

در بیشتر موارد ، به تعویق انداختن یک مشکل حاد نیست ، بلکه روندی است که همه ما گاهی از آن رنج می بریم. اما وقتی گوش دادن به امروز و فردا و گوش دادن به پشت سر شما تأثیر جدی در زندگی شما دارد ، به یک مشکل جدی تبدیل می شود. در چنین شرایطی ، مشکل فقط عدم مهارت مدیریت زمان نیست. بلکه متضمن شیوه ای ناسازگار یا سازش ناپذیر از زندگی است.

کسانی که تعلل نمی کنند ، روی آنچه باید انجام دهند تمرکز می کنند. این افراد هویت شخصی قویتری دارند و علاقه خاصی به “اینکه دیگران چگونه ما را می بینند” ندارند بلکه درعوض از عزت نفس خوب و احساس ارزشمندی برخوردارند.

کسانی که تعلل نمی کنند ، معمولاً از نظر اخلاقی و وجدان کاری ایده آل هستند و افراد با وجدان کاری مناسب نیز نظم ، پشتکار ، استحکام و مسئولیت شخصی دارند. متأسفانه گرفتار شدن در دام امروز و فردا آسان است ، اما خوشبختانه روش های مختلفی برای مقابله با آن وجود دارد که به شما کمک می کند همه کارها را به موقع انجام دهید.

منبع:

http://www.faranaz.com/چرا-برنامه-نداریم-و-امروز-و-فردا-میکنیم.html

درباره‌ی پندار

حتما ببینید

راه های شاد بودن در افراد پرمشغله

راه های شاد بودن در افراد پرمشغله

منتظر لبخند دیگران نباشید. شما به آنها نشان می دهید که چگونه این کار را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *