ورزش‌های قاتل زانو را بشناسید/ ورزش، آرتروز می آورد؟!

گرچه ورزش نکردن یک اشتباه و در واقع خیانت بزرگ در حق سلامت جسم و روان است، اما ورزش غیر اصولی نیز اشتباهی دیگر است که عوارض منفی آن چه بسا بزرگ تر و غیرقابل جبران تر نیز باشد. با این حال خیلی ها نمی دانند ورزشی که انجام می دهند از محور اصول و قواعد درست خود خارج است و بدتر از آن نمی دانند که ورزش غیر اصولی چه آسیبی به بدنشان وارد می کند.

از مهم ترین ورزش های آسیب زا برای زانو می توان به ورزش های جهشی که ورزشکار با تمام وزن ناگهان روی مفصل فشار وارد می کند (والیبال، بسکتبال، فوتبال، کلیه ورزش های رزمی و کشتی) اشاره کرد.

مهرداد بهرامیان، فیزیوتراپیست دراین‌باره به محیانیوز می‌گوید: از سوی دیگر، حرکت هایی که در وضعیت خم مفصل، ورزشکار را وادار به چرخش می کند باعث آسیب مستقیم به مینیسک و رباط صلیبی می شود و گاهی برای همیشه ورزشکار را از ورزش حرفه ای دور می کند. بنابراین تقویت درست عضلات زیر نظر یک متخصص فیزیوتراپی می تواند از بسیاری ازاین آسیب ها جلوگیری کند.

هنگام سرماخوردگی ورزش نکنید

اگر آنفلوآنزا (سرماخوردگی همراه با تب و عفونت) دارید با ورزش خطر بیماری و عوارض جدی آن را زیاد می کنید.

بهرامیان دراین باره گفت: در طول ورزش جریان خون در قلب حدود پنج مرتبه بیشتر از مواقع عادی است. عامل بیماری آنفلوآنزا می تواند روی قلب شما متمرکزشده و سبب التهاب در بافت قلب شود. فعالیت فیزیکی در زمان ابتلا به سرماخوردگی ضرر یا فایده ای ندارد، اما ورزش همراه با آنفلوآنزا می تواند آسیب جدی به سلامت تان وارد کند.

ورزش برای خانم ها بویژه پس از یائسگی

این فیزیوتراپیست در ادامه گفت: خانم ها بعد از ۵۰ سالگی با چند خطر مواجه هستند از جمله کاهش تحرک و افزایش وزن، کاهش سطح استروژن در بدن به دلایلی مثل یائسگی زودرس که هر دوی اینها می تواند روند تخریب سطوح مفصلی را سرعت ببخشد. با این تفاسیر، مشاوره با یک متخصص غدد و کمک گرفتن از یک فیزیوتراپیست برای انتخاب ورزش مناسب و تمرینات آب درمانی بهترین انتخاب در این سن است. فراموش نکنید بهترین راه حل برای جلوگیری از به تعویق انداختن عوارض کهولت سن، ورزش کردن اصولی و درست است

ورزش، آرتروز می آورد؟!

بهرامیان همچنین درباره اثر ورزش بر ابتلا به آرتروز گفت: آرتروز پدیده ای است که با روند افزایش سن در همه افراد ایجاد می شود و علائمی چون التهاب و تورم و کاهش فضای مفصلی به همراه دارد. ولی این خوردگی و التهاب سطوح مفصلی در ورزش هایی که تمام وزن روی مفاصل قرار دارد زودتر اتفاق می افتد،بخصوص در ورزش هایی مثل وزنه برداری و کشتی که این نیروی خارجی بیشتر است. برای کاهش این نوع آسیب، کفش مناسب و سطح زمین تمرینی حرف اول را می زند. چون باعث کاهش عکس العمل سطح به سمت مفاصل می شود.

بهرامیان همچنین توصیه کرد: اصولی ورزش کنید گرچه اصول درست تمرین کردن در هر رشته ورزشی و به طور اختصاصی برای هر مفصل متفاوت است ولی اصولی همچون درست گرم کردن با افزایش انعطاف پذیری عضلات و تاندون ها، درست سرد کردن با کاهش تجمع اسید لاکتیک در عضلات، کفش و زمین مناسب با کاهش نیروی عکس العمل سطح و در نهایت مربی، بدنساز و فیزیوتراپیست کارکشته و متخصص برای هر رشته ورزشی نقش موثری در کاهش عوارض ورزش حرفه ای روی مفاصل، بخصوص آرتروز زودرس دارد.

او گفت: وقتی ورزش بلای جان مفاصل می شود از مهم ترین دلایل آسیب های ورزشی در بدن بویژه در زانوها می توان به عدم رعایت درست گرم و سرد کردن بدن اشاره کرد. اما مهم تر از این دو موضوع نباید از تاثیرات ورزش در زمین نامناسب و با وسایل ورزشی غیر حرفه ای (کفش نامناسب و…) و نیز عدم استفاده از مربی با تجربه غافل شد .

عشق فوتبال ها مراقب باشند!

پسر بچه ها نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا از کودکی و نوجوانی به ورزش فوتبال علاقه زیادی دارند. تا جایی که حتی داخل خانه، حیاط مدرسه، پارک ها و نیز باشگاه های ورزشی همیشه تعدادی پسربچه عاشق فوتبال بسیار جوان و با انگیزه را می بینیم که دوست دارند در هر فرصتی پا به توپ باشند! اما نکته مهم این است که آسیب در ورزش فوتبال بویژه به دنبال استفاده از چمن مصنوعی نامناسب بسیار شایع است.

بهرامیان دراین‌باره گفت: گرچه با پیشرفت فناوری زمین های چمن مصنوعی بهتری به بازار عرضه شده، ولی کماکان احتمال آسیب در این زمین ها به دلیل افزایش نیروی عکس العمل سطح بسیار بالاست. به همین دلیل توصیه اکید فیزیوتراپیست ها به همه نوجوانان علاقه مند به فوتبال، گرم کردن و سرد کردن اصولی، استفاده از کفش و زمین مناسب و بهره جستن از مربیان متخصص است. گرچه توصیه می شود پس از هر آسیب ورزشی با یک فیزیوتراپیست مشورت کنند و از خود درمانی و مراجعه به افراد بی تخصص بپرهیزند.

۶۹۶۹

درباره‌ی پندار

حتما ببینید

این زن، اولین کاپیتان زن دریانوردی ایران است / عکس

راحله طهماسبی سروستانی که پیش از این به عنوان اولین دریانورد زن ایران مورد توجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *