کم‌آبی چه بلایی سر بدن شما می‌آورد؟

هیدراته ماندن برای داشتن احساس خوب و عملکرد بهتر حیاتی است. با توجه به اینکه بدن به طور متوسط از ۶۰ درصد آب تشکیل شده است (اگرچه این مقدار از فردی به فرد دیگر متفاوت است) برای عملکرد در سطوح مختلف به H20 نیاز دارد.

به گفته هنری تامیکا، پزشک خانواده و موسس موسسه سلامت در پاسادنا، برای شمارش کارهای شگفت انگیزی که آب در بدن شما انجام می دهد به بیش از دو دست نیاز دارید، اما برخی از کارهای اصلی آن عبارتند از دفع مواد زائد و سموم، تنظیم دمای بدن، روغن کاری مفاصل و بهبود سلامت سلولی، بافتی و اندام ها.

سایر وظایف این مایع حیاتی، شامل کمک به تولید بزاق، هضم مناسب و رساندن اکسیژن به سراسر بدن شما است.

در طول روز، ما به طور طبیعی آب مصرف می کنیم و آن را از طریق عرق کردن، ادرار کردن و بازدم از دست می دهیم و در واقع نمی توانیم بیشتر از آن را خودمان تولید کنیم. بنابراین، ما به منابع خارجی برای پر کردن میزان مناسب آب در بدن تکیه می کنیم.

علائم کم آبی بدن

وقتی بیشتر از آنچه که دریافت می کنید آب از دست می دهید، کم آبی در نظر گرفته می شوید. اما احتمالاً با توجه به میزان مصرف و خروجی آب، خود متوجه کمبود آب بدن نمی شوید و به احتمال زیاد صبر می کنید تا احساس تشنگی کنید.

اما نکته مهم اینجاست: در حالی که تشنگی رایج ترین علامت کم آبی است و شما باید کاملا به آن توجه کنید، چندین راه کمتر واضح دیگر برای تشخیص کمبود آب وجود دارد، از جمله برخی از نشانه های ذهنی و احساسی که ممکن است شما را شگفت زده کند.

بوی بد دهان دلایل زیادی دارد، یکی از آنها کم آبی بدن است. چرا؟ زیرا بزاق خاصیت ضد باکتریایی دارد و ایجاد بزاق نیاز به آب دارد. هنگامی که شما کم آب هستید، تولید بزاق کاهش می یابد زیرا بدن شما باید مقداری تریاژ هیدراتاسیون انجام دهد و مایعات را به مکان هایی با اولویت بالاتر هدایت کند.

شیامالا ویشنوموهان، مدیر غذا و تغذیه و متخصص تغذیه پیش از تولد توضیح می ‌دهد: توانایی مبارزه با میکروب‌ های ایجاد کننده بو در دهان شما ممکن است در صورت کم‌آبی بدن کم شود و باعث بوی بد دهان شود.

گرسنگی در اثر کم آبی

اول از همه: این احتمال وجود دارد که شما واقعاً گرسنه باشید، در این صورت، لطفاً غذا بخورید! دکتر هنری می‌گوید، اما مواقعی وجود دارد که به دلیل تشنه بودن، اغلب میل شدید به غذاهای شور دارید.

مهم است که به بدن خود توجه دقیق داشته باشید و تفاوت را بدانید- نه به این دلیل که نباید غذا بخورید، بلکه به این دلیل که بدن شما سعی دارد به شما بگوید که به آب نیاز دارد.

دفعه بعد که احساس گرسنگی کردید، ولی مطمئن نبودید که چرا از خود بپرسید: آیا دچار کم آبی شده ام؟ یک لیوان آب بنوشید و حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید. او می‌گوید: بیشتر اوقات، مردم تشنه هستند و نیاز واقعی به غذا خوردن ندارند.

سردرد

هیچ توضیح مشخصی برای اینکه چرا سردرد با کم‌آبی بدن اتفاق می‌افتد، وجود ندارد، اما متخصصان چند پیش‌بینی دارند.

دکتر هنری می گوید: یک تئوری شامل گیرنده های درد در مغز است که به مننژها (لایه های غشایی که از مغز و نخاع شما محافظت می کنند) متصل هستند. کم آبی بدن می تواند باعث خارج شدن مایع از مغز شود و به مننژها فشار وارد کند و در نتیجه گیرنده های درد را تحریک کند. این سردرد یک سرنخ احتمالی است که شما مدت زیادی را بدون آب سپری کرده اید.

تمرکز

اگر در تمرکز مشکل دارید، ممکن است نوشیدن آب یک راه حل مناسب باشد. دکتر هنری می‌گوید: کم‌آبی بدن می‌تواند منجر به عدم توانایی تمرکز شود و باعث ایجاد چالش‌های کوتاه‌مدت در انجام وظایف مربوط به مهارت‌های حرکتی و بینایی شود.

حتی کم‌آبی خفیف می‌تواند باعث مشکلات شناختی شود، به همین دلیل است که او توصیه می‌کند در طول روز آلارم‌هایی تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند که نوشیدنی بنوشید.

درباره‌ی پندار

حتما ببینید

این زن، اولین کاپیتان زن دریانوردی ایران است / عکس

راحله طهماسبی سروستانی که پیش از این به عنوان اولین دریانورد زن ایران مورد توجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *